Sfântul Mucenic Ioan Valahul, cinstit la Iași prin Liturghie arhierească

Arhiepiscopia Iașilor Mai 13, 2022   Autor: Constantin Ciofu

În această zi, Biserica noastră l-a serbat pe Sfântul Ioan Valahul, despre care a vorbit în cuvântul său Preasfinţitul Părinte Antonie. Din soborul slujitorilor a mai făcut parte şi părintele Marius Daniel Profir, protopop al Protopopiatului II Iaşi. După cum informează Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi, părintele paroh Ioan Chirvasă a mulțumit Preasfințitului Părinte Antonie pentru binecuvântarea adusă în ziua hramului. Episcopul de Bălţi a dăruit bisericii aflate în sărbătoare o candelă care să ardă pentru unitatea neamului românesc. Amintim că Biserica cu hramurile „Sfântul Prooroc Daniel” și „Sfântul Mucenic Ioan Valahul” din cartierul ieşean CUG a fost sfinţită pe 12 mai 2013 de către Părintele Mitropolit Teofan.