Schitul Icoana Veche şi-a serbat hramul de iarnă

Arhiepiscopia Iașilor Ianuarie 18, 2018   Autor: Constantin Ciofu

Biserica Schitului Icoana Veche al Mănăstirii Neamţ din judeţul Neamţ şi-a serbat miercuri, 17 ianuarie 2018, hramul de iarnă. Sfânta Liturghie a fost oficiată de către arhimandritul Benedict Sauciuc, stareţul Mănăstirii Neamţ, alături de un sobor de preoţi şi diaconi. Credincioşii din mai multe părţi ale Moldovei au participat în număr mare la această sărbătoare, bucurându-se de rugăciunile înălţate la slujba Privegherii din ajun şi de cele din timpul Sfintei Liturghii. Cuvântul de învăţătură a fost ţinut de arhimandritul Benedict Sauciuc, care a vorbit despre viaţa Sfântului Antonie cel Mare şi despre faptul că în zilele noastre există oameni care iubesc rugăciunea şi viaţa retrasă, aşa cum sunt monahii Schitului Icoana Veche. Prin grija ieromonahului Macarie Ionescu, egumenul aşezării monahale, pelerinii au participat la o agapă frăţească. Construirea Schitului Icoana Veche este legată de icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Neamţ. În 1821, acest odor de mare preţ a fost ascuns pe amplasamentul actual al aşezării monahale din cauza invaziei turcilor. În anul 1854, s-a ridicat un cerdac în interiorul căruia a fost pusă o cruce şi o copie a icoanei Maicii Domnului din Mănăstirea Neamţ. În 1942, se începe construcţia unei biserici cu hramul „Schimbarea la Faţă“. După 1990, biserica schitului a fost refăcută, avându-l ca ocrotitor pe Sfântul Antonie cel Mare. În noaptea de 6 spre 7 noiembrie 2010, schitul de pe malul râului Nemţişor a ars în întregime. Piatra de temelie pentru noua biserică a Schitului Icoana Veche a fost aşezată pe 4 august 2012, de către Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. Locaşul de închinăciune a fost sfinţit pe 13 iulie 2017 de către un sobor de ierarhi, preoţi şi diaconi, în prezenţa a sute de pelerini.