Praznicul Înălțării Mântuitorului Iisus Hristos (Ziua Eroilor)

Evenimente Iunie 10, 2021

Astăzi, la Biserica Sf. Mc. Iulian din Tars s-a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în cinstea marelui praznic al Înălțării Mantuitorului Iisus Hristos.
În această binecuvântă zi, Biserica Ortodoxă Română a rânduit pomenirea eroilor români, căzuți pe câmpurile de luptă, în lagăre, în închisori, pentru apărarea și întregirea neamului românesc.
La monumentul din incinta bisericii, monument închinat eroilor patriei, s-a oficiat slujba parastasului, unde am rugat pe Bunul Dumnezeu să odihnească sufletele eroilor în locașurile drepților.
Să ne aducem aminte de înaintașii noștri, de cei care și-au dat viața pentru poporul român, să le aducem cinstirea cuvenită și totdeauna să-i purtăm în rugăciunile noastre.