Duminica Ortodoxiei

Viața parohiei Februarie 25, 2018

Postul Pastelui reprezintă pentru intreaga Biserică Ortodoxă un ,,timp,, important în care Sfinţii Părinţi ne îndeamnă să ne aplecăm şi mai mult decât de-obicei rugăciunii. Rugăciunea este convorbirea tainică a omului cu Dumnezeu, cel mai la îndemână mijloc de despătimire prin care sufletul „respiră” harul divin. Astfel la iniţiativa studenţilor şi cu binecuvântarea părintelui paroh Florin Chirilă, în Biserica noastră începând de luni prima zi din post s-a citit neîncetat Psaltirea pănă Sâmbăta cînd a fost oficată Sfânta Liturghie pentru cei adormiţi. Ca semn al preţuirii si dragostei , părintele paroh a dăruit fiecăruia care a citit câte o icoana a Sfântului Mucenic Iulian din Tars. Rugăm pe Milostivul Dumnezeu să primească această rugăciune şi să sporească în noi rugăciunea şi faptele cele bune spre folosul măntuirii.

Citește alte articole despre: psaltire