Comemorarea a 200 de ani de la Revoluția lui Tudor Vladimirescu

Evenimente Iunie 7, 2021

La data de 07 iunie 2021 la Biserica Sf. Mc. “Iulian din Tars” din Iași au avut loc o serie de evenimente prilejuite de împlinirea a 200 de ani de la jertfa “Marelui Român “ Tudor Vladimirescu.

S-a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la sfârșitul căreia, parohia noastră, cu implicarea și sprijinul conducerii Universității Tehnice “Gheorghe Asachi” din Iași, au adus rugăciune și prinos de recunoștință pentru Tudor Vladimirescu cu pandurii săi, cât și pentru toți rectorii și ostenitorii campusului studențesc “Tudor Vladimirescu “Iași, adormiți întru nădejdea Învierii și vieții veșnice.

Au urmat discursurile legate de viața și importanța eroului Tudor Vladimirescu în istoria neamului românesc. Părintele paroh, Florin Chirilă, la finalul cuvântului său a conferit domnului Prof. Univ. Dr. Ing. Dan Cașcaval, Rectorul Universității Tehnice “Gheorghe Asachi “Iași, “ACTUL DE CINSTIRE “cu prilejul comemorării a 200 de ani de la dramaticul sfârșit al lui Tudor Vladimirescu, cât și o copie fidelă a steagului de luptă a pandurilor lui Tudor Vladimirescu, în semn de recunoștință și apreciere a trudnicei lucrări de sprijinire și promovare a valorilor spirituale și naționale.

Dăm slava lui Dumnezeu pentru darul făcut poporului român prin marele patriot Tudor Vladimirescu, mulțumim conducerii Universității Tehnice "Gheorghe Asachi" din Iași, domnului primar Mihai Chirica și tuturor studenților prezenți la acest eveniment marcant al vieții urbei noastre.

Sa învățăm din dragostea și jertfa înaintașilor noștri pentru credința străbună și propășirea neamului românesc.

Citește alte articole despre: Tudor Vladimirescu