Hramul Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil 2022

Hramuri Noiembrie 8, 2022

În fiecare an, la data de 8 noiembrie, biserica noastră îmbracă haine de sărbătoare, prăznuind cel de-al doilea hram: Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil.
Astfel, s-a oficiat slujba Vecerniei și a Litiei de către un sobor de preoți, sub protia părintelui inspector Boboc Dumitru. La final, părintele consilier Adrian Giosan a adresat un cuvânt de învățătură despre importanta cinstirii Sfinților Arhangheli. În semn de prețuire părintele paroh Florin Chirila a dăruit părintelui Doru Mihai Cozma o frumoasa cruce pectorala iar credincioșii au primit daruri pregătite de către comitetul parohial.
Sfanta Liturghie a fost oficiată astăzi de către un sobor de preoți și diaconi, sub protia părintelui protopop Toma Gradinaciuc care la finalul slujbei a primit din partea parintelui paroh o cruce pectorala. La final, au fost pomeniți ctitorii bisericii, profesorii, studenții și ostenitorii Campusului Studențesc "Tudor Vladimirescu" din Iași.  Credincioșii prezenți au primit și astăzi daruri oferite din partea comitetului parohial. Mulțumim Bunului Dumnezeu și Sfinților Arhangheli pentru darurile revărsate asupra parohiei noastre.