Hramul Bisericii

Hramuri Iunie 22, 2021

Anul acesta, la data de 21 iunie, ne-am bucurat de prăznuirea Sf. M. Mc. Iulian din Tarsul Ciliciei, unul dintre ocrotitorii sfintei noastre Biserici, cât și de marea sărbătoare a Sfintei Treimi, în care am mulțumit Lui Dumnzeu Cel ,, întreit întru o Ființă ", pentru darurile revărsate asupra întregului Său popor.

Pomenirea Sf. M. Mc. Iulian din Tars, pentru biserica din campusul studențesc ,,Tudor Vladimirescu", înseamnă zi de marea sărbătoare, întrucât în această slăvită zi prăznuim hramul de vară.
Slujba hramului a început cu săvârșirea utreniei, duminică seara, la sfârșitul căreia doi dintre enoriașii parohiei noastre, domnul Director Administrativ Sorin Iacoban și domnul Director Tiron Vasile, au primit diploma onorifică  ,,Ordinul Sfântului Iulian din Tars", pentru sprijinul acordat bisercii.

Sfânta Liturghie a fost oficiată de un sobor de preoți, iar la sfârșitul acesteia, am ridicat rugăciuni pentru toți ctitorii, donatorii, enoriașii parohiei și osenitorii campusului studențesc, ce au trecut la viața veșnică.

Adresăm mulțumiri preoților slujitori și enoriașilor prezenți, alături de care am  adus slavă Sf. Iulian și Preasfintei Treimi, și-L rugăm pe Bunul Dumnezeu să reverse peste noi toți Duhul Său cel Sfânt, să ne curățească, să ne lumineze și să ne dea toate cele de trebuință pentru a dobândi viață veșnică.

Citește alte articole despre: Hram Sf. Iulian 2021