Pelerinaj în Maramureș

Viața parohiei Septembrie 12, 2016

Pelerinajul reprezintă o modalitate prin care creștinul evadează din ritmul cotidian și își găsește mai mult timp pentru Dumnezeu. În călătoria pe care o întreprinde își aduce aminte mai mult de Cer și din fiecare loc pleacă îmbogățit sufletește. Astfel și noi, Parohia Sf. Mc. Iulian, cu binecuvântarea părintelui paroh, am organizat un pelerinaj al cărui obiectiv principal a fost zona Maramureșului istoric. Dintre popasurile făcute amintim:  Mănăstirea Cămârzani, Mănăstirea Voroneț, Mănăstirea Rohia, Catedrala episcopală din Baia Mare, Cimitirul Vesel de la Săpânța, Memorialul Durerii din Sighetul Marmației, Mănăstirea Bârsana, Mănăstirea Moisei, Mănăstirea Zosin. Mulțumim lui Dumnezeu că ne-a ajutat să ajungem în aceste locuri minunate din țara noastră și nădăjduim că fiecare pelerin s-a folosit de acest prilej pentru a se apropia mai mult de Dumnezeu.