Comemorarea Patriarhului Teoctist

Viața parohiei Iulie 31, 2016

La trecerea celor 9 ani de la adormirea intru nadejdea Invierii, a parinetul patriarh Teoctist -Patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane, parintele paroh Florin Chirila  impreuna cu parintele prof. Costachi Grigoras au oficiat o slujba de pomenire in memoria parintelui patriarh. La slujba au participat credinciosii parohiei noastre care au dorit sa inalte o rugaciune pentru sufletul celui care a pastorit Biserica Ortodoxa Romana timp de 21 de ani. La final, parintele paroh a amintit in cuvantul de invatatura si cateva momente importante din timpul arhipastoririi sale, ce au marcat intreaga Biserica, precum canonizari ale unor Sfinti romani, primirea unor personalitati marcante precum Sanctitatea Sa Bartolomeu-Patriarhul Constantinopolului s.a.