Hramul bisericii noastre: popas dinspre trecut spre viitor

Viața parohiei Iunie 21, 2016

Hramul bisericii reprezintă un moment special pentru comunitatea noastră; pe lângă faptul că ne aducem aminte de viaţa şi pătimirile Sfântului Iulian, noi trăim în acelaşi timp trei momente: trecutul, prezentul şi viitorul.

Trecutul prin faptul că îi mulţumim lui Dumnezeu pentru toate cele date nouă, ştiute şi neştiune. Ne aducem aminte de ce era înainte, ne aducem aminte de cei care ne-au ajutat, ne aducem aminte de cei care au fost alături de noi şi astăzi nu mai sunt, ne mândrim cu cei care s-au format în parohia noastră şi astăzi sunt Oameni.

Viitorul este şi el astăzi prezent prin planurile pe care le facem şi prin faptul că cerem ajutor lui Dumnezeu să ne fie alături în continuare. Nădăjdim că vom avea alături de noi şi oameni darnici şi harnici care să ne ajute în ceea ce vom dori să facem.

Toate acestea se petrec în prezent, mai exact în cadrul Sfintei Liturghii, când  timpul dispare; totul este ˝aici˝ şi ˝acum˝, iar Dumnezeu este în mijlocul nostru, căci ˝acolo unde sunt doi sau trei adunaţi în numele Meu, acolo sunt şi Eu (Hristos)˝ (Matei, 18, 20). Noi cei vii şi cei trecuţi dincolo, la viaţa cea veşnică, îl slăvim pe Dumnezeu şi ne asemănăm cu sfinţii şi cu îngerii care neîncetat aduc laudă în ceruri.

Hramul bisericii noastre s-a încheiat. Suntem recunoscători tuturor celor care ne-au ajutat, care sunt alături de noi şi care pe viitor ne vor încuraja şi sprijini. Mulţumim tuturor şi Dumnezeu să răsplătească dragostea faţă de Casa Sa!