DuminicaMironositelor in Campusul Studentesc ,,Tudor Vladimirescu,,

Viața parohiei Mai 16, 2016

Duminica Mironositelor reprezintă o zi cu importanaţă deosebită pentru cei ce se ostenesc în Campusul studenţesc "Tudor Vladmirescu" din Iaşi, ce este în jurisdicţia parohiei noastre. Astfel, Duminică 15 aprilie, la finalul Sfintei şi Dumnezeieştii Liturghii conform tradiţiei parohiei noastre, a fost oficiată slujba de pomenire a ostenitorilor acestui campus studenţesc, ce au adormit întru nădejdea Învierii şi a vieţii veşnice. La slujba ce a fost oficiată de părintele paroh Florin Chirilă împreună cu pr.prof Costachi Grigoraş şi pr. Mircea Coşofreţ  au participat studenţi şi ostentori,  administratori de cămine alături de reprezentanţi ai Direcţiei de Servicii Studenţeşti din Campusul studenţesc "Tudor Vladimirescu". Cei prezenţi s-au bucurat şi de cuvântul de învăţătură pe care l-au ascultat de la tânărul student teolog Florin Căliman care a arătat rolul atât de important şi mântuitor, pe care îl au femeile creştine exemplificând modelul Femeilor Mironosiţe dar şi a mamelor care au născut sfinţi precum Antuza mama Sf. Ioan Gură de Aur, Emilia mama Sf. Vasile cel mare şi a Sf .Grigorie de Nyssa, mai ales al Maicii Domnului care este modelul desăvârşit de femeie şi mamă creştină.

La final fiecare credincios a primit din partea ostenitorilor acestui campus  ouă roşii, fructe, cozonac şi vin in memoria celor adormiti.