Intrarea Domnului in Ierusalim

Viața parohiei Aprilie 25, 2016

Intrarea Domnului în Ierusalim simbolizează pentru toţi creştinii un moment foarte important deoarece această intrare triumfala a Mântuitorului Hristos prefigurează şi intrarea omului în ,,Ierusalimul cel Ceresc”. Sfânta Liturghie a fos oficiată de părintele paroh Florin Chirilă împreună cu pr.prof Costachi Grigoraş şi pr. Mircea Coşofreţ. De-asemeni a fost săvârşită şi slujba Acatistului Mântuitorului Hristos şi slujba de binecuvântare a ramurilor de salcie. Pe lângă simbolistica mântuitoare pe care o are sărbătoarea Floriilor pentru întreaga creştinătate, această zi, a fost una cu dublă însemnătate deoarece am sărbătorit şi onomastica parohului nostru. Îl rugăm pe Milostivul Dumnezeu să reverse asupra parohului nostru - pr. Florin - darurile Sale cele bogate, dăruindu-i sănătate, linişte şi pace întru toate bună sporire !