Sfintii - modele de pocainta din dor de cer

Viața parohiei Aprilie 17, 2016

Duminică 17 aprilie credincioşii parohiei noastre s-au bucurat de prezenţa părintelui Arhimandrit Mihail Daniliuc –egumenul Schitului Vovidenia al Mănăstirii Neamţ. Fiind cea de-a cincea Duminică a Postului Mare în care este cinstită Sfânta Cuvioasă Maria Egipteanca o sfântă a cărui viaţă ne este pildă de urmat, parohia noastră a organizat Seara Duhovnicească, Sfinţii –modele de pocăinţă din dor de cer. Vorbind de multele exemple din Sfânta Scriptură dar şi din vieţile sfinţilor în care pocăinţa reprezintă o treaptă spre cer, părintele i-a îndemnat pe cei prezenţi să mediteze şi să-I ia ca pildă de viaţă pe aceşti oameni plăcuţi lui Dumnezeu. Având în vedere că suntem în perioada Postului Mare, perioadă premergătoare marelui praznic al Învierii Mântuitorului Hristos, cu toţii trebuie să ne pocăim de păcatele pe care le facem şi să ne rugăm mai mult. Dacă în celelalte seri duhovniceşti s-a arătat rolul mântuitor pe care îl au virtuţile în viaţa celor ce le practică, precum smerenia, filantropia, astăzi părintele Mihail ne-a arătat că şi pocăinţa are un rol imperios dar mai ales mântuitor în viaţa creştinului.