Din dragoste si dor de lumina lui Hristos

Viața parohiei Aprilie 11, 2016

Duminica 10 aprilie , credinciosii parohiei noastre au participat la seara duhovnicească Din dragoste şi dor de lumina lui Hristos prezentată de părintele Marius Ciprian Pop. Vorbind despre starea morală a omului din societatea de astăzi şi de îndepărtarea acestuia de Dumnezeu, părintele i-a îndemnat pe cei prezenţi să reînceapă să-l caute pe Dumnezeu pentru a intra în dialog cu El. Omul fiind creat după chipul şi asemănarea lui Dumnezu, trebuie să fie întotdeauna într-o continuă căutarea a Creatorului, adică a lui Dumnezeu. Modul în care omul poate intra în dialog cu Dumnezeu şi de a se apropia de El, este rugăciunea. Rugăciunea este cea care ne apropie de Dumnezeu, de lumina Mântuitorului Hristos. Învăţâmintele părintelui Ciprian au fost încununate de interpretarea câtorva Pricesne care au ca mesaj apropierea omului de Mântuitorul Hristos şi de Maica Sa.