Rugăciunea ca bucurie şi lumină a Învierii

Viața parohiei Martie 27, 2016

În Duminica a doua a Postului Mare închinată de Biserică Sfântului Grigorie Palama-dascălul rugăciunii neîncetate, Parohia noastră a organizat Seara Duhovnicească Rugăciunea ca bucurie şi lumină a Învierii fiind invitat pr.lect.Cezar Hârlăoanu. Părintele Cezar a vorbit celor prezenţi despre importanţa şi rolul imperios pe care îl are rugăciunea în drumul către mântuire a omului. În Sfânta Scriptură, rugăciunea este tradusă prin diverşi termeni, având mai multe semnificaţii. Plecând de la aceşti termeni dar şi de la definiţia dată de părinţii bisericii precum Sf. Grigorie Palama, care numesc rugăciunea ca fiind dialogul omului cu Dumnezeu, părintele Cezar a arătat că în rugăciune omul imploră, intreabă sau cere ceva Creatorului iar răspunsul lui Dumnezeu poate sau nu să întârzie. Toate câte cereţi, rugându-vă, să credeţi că le-aţi primit şi le veţi avea. Iar când staţi de vă rugaţi, iertaţi orice aveţi împotriva cuiva, ca şi Tatăl vostru Cel din ceruri să vă ierte vouă greşealele voastre (Marcu 11, 24-25).