Icoana ca expresie a vietii duhovnicesti a omului

Viața parohiei Martie 20, 2016

De-alungul Postului Mare, parohia noastră organizează duminical o Seară duhovnicească, cu diverse teme duhovniceşti, folositoare credincioşilor pentru mântuire. Duminică 20 martie, a fost invitat părintele arhim. Hrisostom Rădăşanu-Consilier al Sectorului Învăţământ din cadrul Arhiepiscopiei Iaşilor. Vorbind despre tema: Icoana ca expresie a vietii duhovnicesti a omului părintele Hrisostom a arătat rolul important şi fundamental pe care l-a avut şi îl are Icoana în viaţa creştinului. De-asemeni a vorbit şi de rolul mântuitor al icoanelor în Biserică. Sfinţii sunt reprezentaţi iconografic de către biserică deoarce ei au a fost mărturisitori a-i Mântuitorului Hristos iar icoana lor trebuie să fie pentru credincioşi pildă de trăire duhovnicească a vieţii pe acest pământ. Atât sfinţii care s-au identificat cu Hristos, cât şi noi suntem creaţi după chipul lui Dumnezeu, iar Hristos este identificarea lui Dumnezeu şi noi creştinii trebuie să ne identificăm cu Hristos. Iar identificarea noastră cu Dumnezeu-Om adică cu Hristos nu o putem face, decât dacă Îl mărturisim şi noi precum sfinţii pe Hristos prin credinţă şi trăire a vieţii. Părintele Hrisostom a amintit de Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena dar şi de Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava care indiferent de statutul deţinut în societate, fie imperial sau negustor, Hristos trebuie mărturisit de pe orice treapta deţinută. Cel mai important mod de a ne apropia şi de a ne identifica cu Hristos este împărtăşirea noastră cu Sfintele Taine, pe care o facem în biserică în faţa Uşilor Împărăteşti ce sunt străjuite de cele două icoane unde Mântuitorul este reprezentat iconografic singur sau în braţele maicii Sale. Calea dintre cele doua icoane fiind calea ce duce la Hristos care este prezent pe Sfânta Masă. Citându-l pe Sf. Ap Pavel De aceea şi noi, având împrejurul nostru atâta nor de mărturii, să lepădăm orice povară şi păcatul ce grabnic ne împresoară şi să alergăm cu stăruinţă în lupta care ne stă înainte. Cu ochii aţintiţi asupra lui Iisus, începătorul şi plinitorul credinţei, Care, pentru bucuria pusă înainte-I, a suferit crucea, n-a ţinut seama de ocara ei şi a şezut de-a dreapta tronului lui Dumnezeu. Evrei(12,1-2) , Părintele Hrisostom ne-a îndemnat să urmăm calea expusă de Sfântul Apostol şi trăită de Sfinţi pentru a ajungea la unirea cu Mântuitorul Hristos.