Moment de binecuvantare si bucurie in Caminele T14, T 15 si T9

Viața parohiei Ianuarie 22, 2016

Miercuri 20 ianuarie și joi 21 ianuarie, au fost binecuvântate căminele T9, T14 si T15 de către părintele paroh Florin Chirilă împreună cu pr. prof Costachi Grigoraș și pr. Ioan P. La invitația administrațiilor si reprezentantii studentilor din celor două cămine, s-a oficiat slujba de binecuvântare și s-a stropit cu Agheasmă în camerele studenților cazați. Pentru studenții din căminele T14 și T15 momentul a fost unul cu o încărcătură emoțională și de bucurie deoarece cu acest prilej a fost inaugurată spălătoria de care aceștia vor beneficia pe parcursul anului universitar. Cele două cămine T14 și T15 având ca administrator pe Doamna Cănilă Violeta, fiind cea care a continuat lucrările de modernizare și înfrumusețare a celor două cămine, lucrări preluate de la domnul Octavian Vlahopol, fost administrator al celor două cămine adormit întru nădejdea Înviereii. Astfel că după slujba de sfințire a fost oficiată și slujba de pomenire a celor adormiți, ctitori și ostenitori din cele două cămene dar și din Campusul studențesc ,, Tudor Vladimirescu”. In cuvântul de învățătură, părintele Florin Chirilă a amintit de cei adormiți întru nădejdea învierii, elogiind personalitatea domnului Octavian Vlahopol dar și a altor administratori adormiți intru nădejea Învierii. Studenții au fost îndemnați să fie buni, să-i respecte pe cei din jur și pe cei care contribuie la bunul confort de care dispun pe perioada cazării în acest Campus. În rugaciune au fost pomeniți și tinerii care și-au pierdut viața în clubul COLECTIV din București.