Binecuvantarea Caminului T17

Viața parohiei Ianuarie 19, 2016

Luni 18 ianuarie, l-a invitația conducerii căminului T17, cel mai mare cămin din Campusul studențesc ,,Tudor Vladimirescu” , părintele paroh Florin Chirilă împreună cu pr.prof. Costachi Grigoraș și pr. Ioan P au binecuvântat studenții cazați în acest cămin. Astfel după slujba oficiată, pr prof. Grigoraș a ținut un scurt cuvânt de învățătură în care a subliniat importanța pe care o au tinerii în societate și rolul imperios de a studia dezvoltând astfel societatea în care trăim. Studenții au fost îndemnați să fie exemple pentru cei din jurul lor, să fie buni, să-și cinstească și să apere țara și credința. De-asemeni un scurt cuvânt a fost ținut și de domnul Iulian Gherasim-polițist de proximitate din Campus, care i-a îndemnat pe studenți sa evite locurile și persoanele cărora le pot pune viața în pericol și totodată evitarea consumului de alcool și alte substanțe ce le pot afecta atât sănătatea cât și siguranța lor. La final părinții au mers prin camere și i-a binecuvântat pe studenți dăruindu-le acestora câte o iconiță.