Binecuvantarea Caminelor T1-T2

Viața parohiei Ianuarie 12, 2016

Dupa tradiţie, la început de An Nou, căminele din Campusul Studenţesc ,,Tudor Vladimirescu" sunt binecuvântate de către părintele paroh cu Agheasma Mare. Astfel în seara de 11 ianuarie, la invitatia conducerii Campusului, parintele Florin Chirila împreună cu părintele Ioan P au săvârşit slujba de bincuvântare, în prezenţa unui număr impresionant de studenţi cărora li s-au alăturat cadre didactice şi reprezentanţi a-i Direcţiei de Servicii Studenţeşti. La acest moment de binecuvântare, alături de studenţii ieşeni a fost prezent domnul primar Mihai Chirica invitat special şi un apropiat al studenţilor. La final părintele a ţinut un scurt cuvânt de învăţătură în care a subliniat importanţa binecuvântarii locuinţei cu Agheasmă Mare, de-asemeni i-a îndemnat pe studenţi să fie buni, să-şi respecte profesorii, părinţii care i-au născut şi i-au crescut,  Biserica şi pe cei de lăngă ei . După cuvântul de învăţătură camerele celor două cămine au fost binecuvântate cu Agheasmă Mare, iar studenţii au primit căte o iconiţă.  În zilele următoare vor fi binecuvântate cu Agheasmă şi celelalte cămine din Campus conform programului stabilit cu reprezentanţii căminelor.