Daruind vei dobândi

Viața parohiei Decembrie 26, 2015

Familia este instituția cea mai importantă în societate, fiind celula de bază a societății umane. Familia înseamnă, iubire, comunicare, comuniune, respect, viață, jertfă, dăruire, dragoste și sfințenie. "Creşteţi şi vă înmulţiţi, umpleţi pământul şi-l supuneţi".  Parohia "Sf Mc Iulian din Tars" si "Sf Arh Mihail si Gavriil "  încearcă în zilele acestea să ajute şi să încurajeze, pe acei parinţi pe care Dumnezeu i-a binecuvântat să aducă prunci pe lume oferindu-le daruri precum şi magii au dăruit daruri Pruncului Iisus Hristos. Sfântul Ioan Gură de Aur spunea că femeia se poate mântui și prin nașterea de prunci iar bărbatul se poate mântui prin femeia sa. A da naștere la mai mulți copii înseamnă a te apropia de Dumnezeu care este Izvorul vieții. Copiii sunt cei care creează într-o familie o stare harică, de comuniune, foarte puternică între soți determinându-i la o viață activă. Copilul este oglinda familiei, el este continuatorul unui neam al unui popor.

Astfel, aflându-ne la cea de-a doua ediţie a campaniei ,,Dăruind vei dobândi,, iniţiată de părintele paroh Florin Chirilă, vom aduce daruri pruncilor ce se vor naşte în zilele marelui praznic al Naşterii Domnului Iisus Hristos. Darurile constând într-un ajutor financiar dobândit în urma concertului ,, Colind si Cântec românesc,, organizat în seara zilei de prăznuire a Sf.Ier. Nicolae, şi a unor cadouri pentru părinţii şi pruncii nou născuţi .

Naşterea Domnului să aducă tuturor sănătate, bucurii, mântuire, spor în casă şi-n credinţă.

LA MULŢI, FERICIŢI, FRUMOŞI, SĂNĂTOŞI ŞI BINECUVÂNTAŢI ANI!