Moment de binecuvantare la Facultatea de Hidrotehnica , Geodezie si Ingineria mediului

Viața parohiei Decembrie 13, 2015

Astăzi, în ziua de pomenire a Sf. Ierarh Spiridon marele făcător de minuni, la invitaţia conducerii Facultăţii de Hidrotehnică, Geodezie şi Inginerie a Mediului din cadrul Universităţii ,,Gheorghe Asachi” din Iaşi, părintele Florin Chirilă, parohul Bisericii Sf. Mc. Iulian din Tars şi Sf. Arh. Mihail şi Gavriil din campusul studenţesc ,,Tudor Vladimirescu” -Iaşi, a oficiat slujba de sfinţire, binecuvântând şi stropind corpurile de birouri ale profesorilor, sălile de curs şi amfiteatrele ce alcătuiesc cele trei încăperi ale Facultăţii sus menţionate.
La finalul slujbei părintele paroh a ţinut un cuvânt de învăţătură prin care a îndemnat pe toţi cei prezenţi să arate dragoste faţă de ţară, de şcoală, de biserică şi să nu fie indiferenţi faţă de cei care sunt în suferinţă şi necazuri. A transmis urari, felicitări, şi a dăruit o icoană cu Naşterea Mântuitorului Iisus Hristos domnului Prof. Univ. Dr. Ing. Ion Giurma, Rector al Universităţii ,,Gheorghe Asachi” din Iaşi.