Sfantul Ierarh Nicolae- ,,Chipul Blandetilor"

Viața parohiei Decembrie 7, 2015

Îndreptător al credinţei şi mai ales chip al blândeţii, Sfântul Ierarh Nicolae este cinstit de Biserica noastră în ziua de 6 Decembrie. El este unul dintre Sfinţii Părinţi ai Bisericii noastre care a avut un rol important în istoria acesteia apărând-o cu multa pricepere şi dragoste faţă de semeni, astfel încât astăzi noi creştinii, îl putem lua ca exemplu de trăire a vieţii creştine. Biserica îl numeşte chip al blândeţii şi putem afirma cu tărie aceasta dacă ne uităm la exemplul vieţii sale cu câtă  blândeţe s-a purtat cu semenii săi. Pe lângă rolul fundamental în apărarea credinţei Sfântul Nicolae numit în popor şi Moş Nicolae  este aşteptat de copii, a căror chip este tot  chip al blăndeţii, în fiecare an. Astfel că ieri la finalul slujbei, părintele paroh Florin Chirilă împreună cu credincioşii prezenţi la Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, au fost colindaţi de un grup de elevi de la Şcoala Ionel Teodoreanu  sub atenta îndrumare a doamnei învăţătoare Holicov Mariana împreuna cu doamna director Siviana Loghin. Copii ne-au colindat umplându-ne sufletele de bucurie ca de fiecare, aducând pe chipul fiecăruia un zâmbet  de bucurie şi totodata o emoţie transmisă atât de versurile colindelor cât şi a cântecelor patriotice intonate. La final micuţii colindători au primit daruridin partea Parohiei Sf. Mc. Iulian din Tars .