"Calatori" pe urmele marilor pastori de suflete!

Viața parohiei Septembrie 14, 2015

Anul 2015, la initiativa P.F. Daniel - Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a aprobat ca anul 2015 să fie declarat Anul omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii azi şi Anul comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur şi al marilor păstori de suflete din eparhii. Astfel cu binecuvantarea si participarea parintelui paroh Florin Chirila a fost organizat pelerinajul "Calatori" pe urmele marilor pastori de suflete in zilele de 10,11si 12 septembrie la care au participat credinciosi si studenti ai parohiei pastorite. Fiind traditie ca in fiecare an sa fie organizat un pelerinaj, in care credinciosii si studentii din Parohia "Sf. Mc Iulian din Tars" si "Sf. Arh. Mihail si Gavriil" sa-si manifeste dragostea si cinstea pe care o au pentru sfinti si pentru cei care au fost si sunt modele de traire a vietii bine placute lui Dumnezeu. Omul fiind intr-o continua cautare a lui Dumnezeu, gaseste in pelerinaj un moment propice in care isi poate intensifica si manifesta dragostea pe care o are fata de Dumnezeu si de casnicii Sai care sunt sfintii si totodata reusind o apropiere prin urmarea credintei si practicarea virtutilor.  Urmand aprobarea Sfantului Sinod de a dedica acest an "marilor pastori din eparhii" incepem frumosul pelerinaj, dupa plecarea din Iasi, cu un prim popas la Catedrala Arhiepiscopala din Roman unde se afla vesmantul "Sf. Ioan Gura de Aur" unul din cei mai mari pastori ai Bisericii crestine din secolul IV. Am plecat mai apoi spre tinutul ardelenesc vizitand mai multe eparhii in care au pastorit mari duhovnici si pastori de suflete printre care: Manastirea Sambata de Sus ctitorie a Sfantului Constantin Brancoveanu pastorita in acest secol de un mare parinte duhovnic a carui mormant se afla in incinta  si anume parintele Teofil Paraian, manastirea rupestra de la Sinca Veche, urmand apoi vizitarea Catedralei Mitropolitane din Sibiu. Pelerinajul a continuat la Manastirea Prislop unde a vietuit cel ce este numit si "Sfantul Ardealului" si anume parintele Arsenie Boca. Vizita unei vechi cetati vechi, precum este orasul Alba-Iulia a fost culminata de vizitarea Catedralei ''Reintregirea Neamului" si vizitarea manastirii de la Ramet unde a vietuit Sfantul Ghelasie de la Ramet (sec.XIV) canonizat in anul 1992.  A treia zi a pelerinajului a inceput prin vizitarea Catedralei Mitropolitane din Cluj-Napoca unde dupa ce ne-am inchinat am vizitat muzeul amenajat la demisol unde se afla mormantul marelui mitroplit Bartolomeu Anania ( ierarh, academician, scriitor). urmand apoi drumul spre casa ne-am inchinat in biserica Manastirii Toplita ctitorie a primului patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane-Miron Ilie Cristea si mai apoi ne-am incheiat pelerinajul in manastirea moldoveneasca Petru Voda unde a vietuit marele duhovnic, parintele Iustin Parvu. Au fost trei zile minunate, in care vizitand locasuri in care au pastorit marii pastori de suflete ai Bisericii noastre, care unii au fost trecuti in randul sfintilor altii nadajduim ca vor urma a fi canonizati insa asta va decide timpul cu voia lui Dumnezeu, pelerinii au simtit prezenta lui Dumnezeu si a sfintilor in locurile pe care au calcat. De-alungul celor trei zile rugaciunea pelerinilor a fost impletita si cu bucurie de a vizita si locuri laice care au o importanta istorica covarsitoare in istoria tarii noastre precum Castelul Corvinilor, Cetatea veche din orasul Alba-Iulia (Apullum), cetatea veche a orasului Cluj-Napoca (Napuca).