Duminica Mironosițelor-zi de amintire pentru cei ce nu mai sunt printre noi

Viața parohiei Aprilie 30, 2015

Și în acest an, conform tradiției din parohia noastră, în Duminica Mironosițelor s-a săvârșit pomenirea ostenitorilor campusului trecuți la Domnul. În ultimii zece ani 27 de persoane care activau în campusul studențesc au adormit întru Domnul. Biserica se roagă mereu pentru ei, dar la noi în parohie, de câțiva ani, în a treia duminică după Paști, se fac rugăciuni pentru ei în mod special. La sfârșitul Sfintei Liturghii s-a săvârșit slujba parastasului. Au participat cei care i-au cunoscut pe cei adormiți și alți membri din personalul campusului. La finalul slujbei fiecare credincios a primit cate un ou rosu si o felie de cozonac. Il rugam pe Bunul Dumnezeu sa le daruiesca celor adormiti iertare de pacate si in cetele sfintilor sa-i aseze. Amin.