Învierea Domnului-bucurie pentru toți

Viața parohiei Aprilie 16, 2015

Salutul pascal ˝Hristos a înviat! Adevărat a înviat!˝ s-a auzit din nou în parohia noastră. După un deceniu de slujire, sărbătoarea Învierii a adus din nou bucurie în sufletele noastre. Această bucurie a fost dată de două motive. În primul rând, Învierea reprezintă cea mai mare minune a creștinătății. Datorită ei credința noastră nu este zadarnică, mântuirea ne este prezentată de însuși Dumnezeu și viața noastră se umple de lumină. În fiecare an ne pregătim și așteptăm slăvita sărbătoare spovediți, împărtășiți, împăcați cu cei din jurul nostru. În al doilea rând, pentru prima dată îndemnul ˝Veniți de luați lumină!˝ s-a auzit în biserica cea nouă a parohiei noastre. Este o bucurie și mai mare ca după zece ani să putem sluji într-o biserică mai mare, mai încăpătoare și mai frumoasă.