Intrarea Domnului in Ierusalim prefigurare a intrarii omului in ,,Ierusalimul cel ceresc"!

Viața parohiei Aprilie 7, 2015

Intrarea Domnului Hristos in Ierusalim este Marele Praznic care incheie Postul Mare si incepe Saptamana Patimilor, sfarsind prin Slavitul Praznic al Invierii Mantuitorului Hristos, Ca si cei care L-au intampinat cu bucurie pe Domnul Iisus, noi crestinii sarbatorim acest mare praznic al Intrarii triumfale in Ierusalim ce prefigureaza intrarea noastra in Ierusalimul cel ceresc. Sfanta Liturghie a fost oficiata de parintele paroh Florin Chirila impreuna cu parintele profesor Costachi Grigoras si parintele Mircea Cosofret. Bucuria noastra a credinciosilor  de a sarbatori acest Mare Praznic a fost incununata de oficierea dumnezeiestii Liturghii in Biserica noua, care incet, incet prinde contur, fiind placata in interior cu marmura si dotata cu incalzire prin pardoseala,  au fost montate usile exterioare, sistemul de sonorizare dar si inceperea lucrarilor de decorare pe exterior cu praf de marmura. Sutele de credinciosi ce au participat la Sfanta Liturghie au fost placuti impresionati de stadiul lucrarilor din interiorul si exteriorul bisericii si totodata au tinut sa-l felicite pe parintele paroh atat pentru efortul destul de mare depus  in sprijinul si coordonarea lucrarilor de constructie, dar si pentru sarbatorirea zilei onomastice. La finalui Sfintei Liturghii parintele a multumit tuturor celor ce s-au implicat si se implica in continuare in sprijinul finalizarii lucrarii si de infrumusetare a sfantului locas. Credinciosii au primit la final ramuri de rachita ce au fost binceuvantate, iar doua din familiile care  ne-au sprijinit pentru achizitionarea unui sistem modern de sonorizare si montarea usilor din lemn masiv de la intrarea in biserica au primit Diploma de Vrednicie. Le multumim familiilor Holicov Stefan si Gadiceanu Dumitru pentru ajutor si Il rugam pe Milostivul Dumnezeu sa-i ocroteasca si sa-i tina aproape de Biserica.

Pe aceasta cale Consiliul Parohial impreuna cu noi studentii din Campusul ,,Tudor Vladimirescu" rugam pe Milostivul Dumnezeu sa-l intareasca pe parintele inspector FLORIN CHIRILA, sa-i daruiasca pace, liniste, mantuire, zile indelungate  intru toate buna sporire si-l pazeste INTRU MULTI SI FERICITI ANI !