Calatori la locuri sfinte!

Viața parohiei Martie 24, 2015

Cu binecuvantarea Inaltpreasfintitului parinte Mitropolit Teofan ,parintele paroh Florin Chirila impreuna cu preoti din cadrul Arhiepiscopiei Iasilor si directori de institutii din judetele Iasi si Neamt,  au vizitat in perioada 17-21 martie mai multe manastiri din Muntele Athos. Astfel pelerinii s-au bucurat de binecuvantarea primita, prin inchinarea si cinstirea sfintelor moaste si a sfintelor odoare ce apartin patrimoniului spiritual al manastirilor Iviron, Sf. Pavel, Sf. Petru, Marea Lavra sau Schitul romanesc Prodromu. La ultimul obiectiv spiritual si anume Schitul Prodromu pelerinii s-au bucurat de intalnirea cu un renumit parinte atonit si anume Parintele Iulian, recunoscut pentru viata sa induhovnicita. Parintele Iulian i-a binecuvantat pe pelerinii romani, tinandu-le acestora un scurt cuvant de invatatura plin de intelesuri duhovnicesti si s-a bucurat cand a primit de la parintele paroh Acatistul Sf. Mc. Iulian din Tars patronul spiritual al parohiei noastre dar si ocrotitorul spiritual al cuviosului parinte.