Oaspeti de seama la Biserica noastra.

Viața parohiei Februarie 7, 2015

In ziua de 24 ianuarie cand românii sărbatoresc unirea Moldovei cu Țara Romanească, un pas spre ceea ce numim astăzi Romania, parohia noastră a primit in vizită pe Excelenta sa domnul Victor Ponta- prim-ministrul României împreună cu vice-premierul Liviu Dragnea. Ne bucuram că în așa zi mare pentru poporul român și noi studenții din campusul studențesc ,,Tudor Vladimirescu ” credincioși a-i acestei biserici, l-am avut in mijlocul nostru pe prim-ministrul țării. Vizitând biserica cei doi oaspeți s-au bucurat, rămânand profund impresionanți de frumusețea locașului de cult ce aparține studenților. Împreună cu parohul nostru Florin Chirilă îi multumim domnului Victor Ponta pentru tot sprijinul si curajul pe care ni l-a dat de-alungul timpului pentru continuarea lucrărilor de  construcție și pictură a bisericii noastre. Domnia sa, fiind un promotor al tinerilor din aceasta țară dar și din acest campus a fost plăcut impresionant și totodată mulțumit că a reușit în acest fel să-i ajute pe studenții ieșeni să se poată apropia mai mult de Dumnezeu. Rugam pe Dumnezeu si pe Sf. Mc Iulian din Tars să le dăruiasca oaspeților noștri sănatate și putere de munca pentru a ajuta întreg poporul român în dezvoltarea culturii și a credinței.