Dăruind vei dobândi!

Viața parohiei Decembrie 31, 2014

Familia este celula de baza a societății umane. Prin nașterea de prunci, familia, nu face altceva decât să împlinească porunca dumnezeiască ,,Crește-ti și vă înmulțiți si umple-ti pământul si-l stăpâniți'' si totodata dăruieste neamului său un continuator si un păstrător al credinței. Alegând să nască un copil, mama o urmează pe Maica Domnului care este modelul desăvârșit de mamă. Astfel că prin dăruirea unui prunc societății, familia urmează modelul ,,familiei sfinte " ce s-a supus voinței divine. Sfântul Ioan Gura de Aur spunea ca prin nașterea de prunci m-am se poate mântui. Pentru a încuraja la respectarea si împlinirea poruncii dumnezeiești, parohia Sf. Mc. Iulian din Tars la inițiativa si cu binecuvântarea părintelui paroh Florin Chirila, a încercat ca in preajma marelui Praznic al ,,Nașterii Mântuitorului Hristos" sa ajute familile ce au fost binecuvântate de Dumnezeu. Precum magii odinioară care au mers cu daruri la Pruncul Hristos cel mult dorit de întreaga umanitate, la fel si credincioșii parohiei noastre au încercat sa ajute cu daruri materiale si o suma de bani necesare familiilor in aceste momente de bucurie.