Maica Domnului sărbătorită prin pelerinaj

Viața parohiei Septembrie 14, 2014

Din inițiativa și cu binecuvântarea părintelui Florin Chirilă, în zilele de 9 și 10 septembrie a fost organizat un pelerinaj cu prilejul sărbătorii ˝Nașterea Maicii Domnului˝. În acest pelerinaj au participat enoriași din parohie, dar nu numai. În prima zi s-a mers la mănăstirile bucovinene: Humor, Voroneț, Moldovița, Sucevița și Putna, iar în a doua zi, la mănăstirile nemțene: Neamț, Vovidenia, Seminarul Teologic ˝Veniamin Costachi˝, Secu, Sihăstria, Agapia, Văratec, Pângărați și Bistrița. Pelerinajul s-a încheiat cu vizita la Catedrala arhiepiscopală din Roman. Fiecare credincios și-a adus contribuția pentru realizarea acestei călătorii, dar mai ales domnul deputat Sorin Iacoban a avut o contribuție substanțială, fiind un apropiat al parohiei, el însuși fiind liderul studenților din campus în perioada studenției sale, iar mai apoi director al campusului. Acest pelerinaj a fost un bun prilej de întărire spirituală, astfel de călătorii fiind benefice pentru sufletele și pentru trupurile noastre, un prilej de a ne cunoaște mai bine unii cu alții, de a înălța rugăciuni lui Dumnezeu, dar în primul rând, de a continua sărbătoarea nașterii Fecioarei Maria, cea prin care a venit Mântuitorul nostru.