Pelerinajul- cale de inaltare duhovniceasca si de bucurie frateasca!

Viața parohiei Septembrie 8, 2014

Cu prilejul marelui praznic al Nasterii Maicii Domnului, parohia noastră în parteneriat cu Școala generală „Ionel Teodoreanu” din Iasi au organizat și sprijinit un pelerinaj la care au participat elevii LiceuluiTeologic Nicolae Steinhardt din Satu-Mare. Astfel cu binecuvântarea părintelui paroh Florin Chirilă, elevii însoțiți de părintele director Groza Gabriel Ioan și de alți membri ai corpului didactic s-au bucurat de  4 zile de pelerinaj  la mănăstirile din Arhiepiscopia Iașilor. Având în vedere rolul important pe care pelerinajul îl are și anume apropierea omului de Dumnezeu, pelerinii au avut prilejul de a intensifica rugaciunea și totodată de a cunoaște viața duhovnicească din mănăstirile ieșene. O mare parte a elevilor fiind pentru prima dată în capitala Moldovei au fost fascinați și s-au bucurat ca au reușit să vadă și să cunoască o parte din locașurile de cult pline de încărcătura duhovnicească, istorică  dar și culturală. De-asemenea elevii au vizitat și instituțiile culturale precum universitațile ieșene dar și Facultatea de Teologie „Dumitru Staniloae”. Un loc aparte l-a avut vizitarea Catedralei Mitropolitane unde aceștia s-au închinat la moaștele Sfintei Parascheva. De-alungul șederii lor în cetatea Iașului aceștia au participat și l-a alte activitați în care au avut prilejul de a se bucura împreună cu credincioșii parohiei noastre. Pelerinajul s-a încheiat Duminica 7 septembrie prin participarea alături de ceilalți credincioși l-a Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, oficiată de părintele director Gabriel Groza împreună cu părinții parohiei noastre. Elevii seminariștii alături de dirijorul lor domnul profesor Popa-bota Ioan au oferit răspunsurile la strană. Cuvântul de învățătură a fost rostit de părintele Gabriel G. arâtând rolul și importanța tinerilor în societatea de astăzi și totodată și-a exprimat bucuria și mulțumirea prezenței sale alăturii de colegii și elevii săi în parohia noastră. La finalul Sfintei Liturghii pelerinii au primit din partea părintelui Florin o diplomă și cărți duhovnicești tipărite de editura Doxologia.