Înalțarea la Cer -nemărginita dragoste fața de oameni.

Viața parohiei Mai 29, 2014

Prăznuiriea Inălțării Domnului Hristos la trecerea celor 40 de zile de la Invierea Sa a fost sărbătorită cu mare cinste de credincioșii parohiei Sf. Mc.Iulian din Tars. La Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie fiind invitați de părintele paroh Florin Chirilă au participat ieromonahii Cleopa Ștefanovic din Serbia și Teoctist de la Mănăstirea Sihăstria. În această zi fiind cinstiți și eroii neamului, în cuvântul de învățătură ținut de părintele Cleopa a explicat importanța și rolul Înălțării Mântuitorului Hristos  și de ce astăzi sunt cinstiți în mod special eroii neamului. ,,Înălțarea Domnului este evenimentul care ne arată noua oamenilor, ființe a lui Dumnezeu care este locul nostru după plecarea din această lume. Astfel Înălțarea la Cer ne arată că nu mormântul este locul pregătit  vieții celei veșnice și Împărăția Cerurilor adică viața cea cerească. Această viață cereasca omul o dobândește prin trăirea vieții conform principiilor evanghelice fiind ajutați de către Duhul Sfânt, cea de-a treia Persoană a Sfintei Treimi de care Mântuitorul ne asigura că va fi Cel ce ne va îndruma  bucurându-ne de prezența Sa până la sfârșitul veacurilor. Acest eveniment al creștinătății având loc după ce Mântuitorul Hristos a trăit pe pământ și S-a jertifit pentru noi prin Jertfa Sa pe Cruce. Astfel că și cei ce viața și-au jertfit-o pe câmpurile de luptă eroi și luptători ai neamului și a-i  credinței strămoșești au fost pomeniți și cinstiți de întreaga Biserică Ortodoxă în această zi a Înălțării Domnului Hristos.

La finalui Sfintei Liturghii, cei trei preoți, au oficiat slujba de pomenire  a fericiților eroi ,ce au adormit întru nădejdea învierii și a vieții veșnice, sacrificându-și viața pentru țara și credința lor, aducând astfel alături de credincioși un mic omagiu înaintașilor noștri.