Oaspeti de seama in parohia noastra.

Viața parohiei Mai 18, 2014

In Duminica a V-a dupa Sf. Pasti numita si Duminica Samarinencei , Biserica a randuit sa fie cinstita femeia samarnieanca, ea fiind un exemplu al misionarismului crestin, dupa cum ne invata si parintele paroh Florin Chirila. La Sfanta Liturghie savarsita in aceasta zi, am avut marea bucurie de a-l avea printre noi prezent la Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie pe domnul Secretar de Stat - Victor Opaschi. Prezenta domniei sale in mijlocul parohienilor a reprezentat o mare bucurie si de-asemenea un prilej de a-i putea multumi pentru ajutorul acordat de-alungul timpului in desfasurarea lucrarilor de connstructie si acum de pictura a bisericii noastre. Astfel, dupa cuvantul de invatatura tinut la finalul Sfintei Liturghii in care a arata rolul important si covarsitor in propovaduirea si marturisirea credintei in Hristos a femeii samarinence, parintele Florin Chirila a binecuvantat prezenta ospetelui prin daruirea unei icoane cu Sfantul Mucenic Iulian din Tars , patronul spiritual al parohiei noastre. In continuare Domnul Victor Opaschi a tinut un scurt cuvant prin care si-a manifestat bucuria de a fi prezent in mijlocul parohiei din Campusul Studentesc ,,Tudor Vladimirescu,,  si totodata ne-a asigurat ca Ministerul Culturii si Cultelor este alaturi de biserica noastra dar si de intreaga Patriarhiei Romana, sustinand financiar atat cat situatia poate permite, proiectele desfasurate in cadrul Bisericii. Parintele inspector Florin impreuna cu domnul ministru secretar de stat Victor Opaschi ca reprezentant al Ministerului Culturii si Cultelor si domnul prof. univ. dr. Constantin Bofu ca reprezentant al Universitatii ,,Gheorghe Asachi,, au vizitat lucrarile ce se desfasoara la pictura bisericii noastre.