Duminica Mironositelor in Campusul "Tudor Vladimirescu''.

Viața parohiei Mai 6, 2014

În Duminica a 3-a după Sf. Paști Biserica a rânduit ca această zi să fie prăznuite Femeile Mironosițe cele care l-au urmat pe Mântuitorul Hristos în timpul Răstignirii si mai apoi cele care s-au îngrijit conform tradiției iudaice care prevedea ca trupul celui adormit să fie uns cu miresme. Sfintele Femei Mironosițe fiind modele de credință pentru noi cei care am rămas în viață și a căror fapte sunt vrednice de urmat. Grija pe care o aveau față de semenii lor îndoliați, întristați trebuie să fie exemplu atât pentru femeile de astăzi cât și pentru toată suflarea omenească de a le urma faptele. Astfel confrom tradiției ce s-a format și în parohia noastră din inițiativa părintelui paroh Florin Chirilă în fiecare an când sunt prăznuite Sfintele Femei Mironosițe, lucrătorii Campusului Universitar „Tudor Vladimirescu” și ai Universității „Gheorghe Asachi” împreună cu părintele paroh și credincioșii parohiei urmează exemplul Femeilor Mironosițe. Astfel după ce a fost săvârșită Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a fost oficiată slujba Parastasului în memoria ostenitorilor Campusului Universitar „Tudor Vladimirescu” adormiți în nădejdea Învierii și a vieții de veci.

Astfel la finalul slujbei fiecare credincios a primit câte un pachețel și un pahar de vin. Având în vedere că în mod deosebit în această zi sunt cinstite Femeile Mironosițe, ca drept urmare părintele paroh i-a îndemnat pe credincioși să le urmeze exemplul acestora iar fiecare femeie prezntă la slujbă a primit din partea parohiei căte o floare în dar.