Frumoasa Sărbătoare a Floriilor!

Viața parohiei Aprilie 16, 2014

Duminica dinainte marelul Praznic al Învierii Domnului este inchinată Intrării în Iersualim a Mântuitorului Hristos. Această Duminică având în rânduiala ei liturgică citirea pericopei evanghelice referitoare la marele eveniment petrecut în istoria creștinătății și care este plin de întelesuri duhovnicești. Intrarea Domnului în Ierusalim este ziua care prevestește Învierea Domnului , a intrării Sale în Ierusalimul Ceresc, unde suntem cu toții așteptați. Ea fiind un Paște anticipat, adică o trecere de la moarte la viață, o arvună a biruinței aspura morții, asupra păcatului. Floriile, sunt o încununare a virtuților noastre însumate de-a lungul Marelui Post, astfel buchetul de flori și salcie pe care le aducem la Biserică sunt simbolizarea virtuților noastre, a muncii noastre depuse în lupta cu păcatul din timpul Postului. Prin trecerea celor 40 de zile de Post ne pregătim de intrarea în ultima saăptămână ce a Patimilor Lui Hristos. Săptămâne ce ne îndeamnă și mai mult spre înmulțirea si practicarea virtuților cu mult mai stăruitor pentru a reuși cu toții să-L întâmpinăm și noi Pe Hristos în Ierusalimul sufletului nostru și mai apoi în Ierusalimul cel Ceresc prin moarte noastră față de păcăt și învierea noastră odată cu EL.

Această mare Sărbătoare a fost pentru noi, parohienii bisericii Sf. Arh. Mihail și Gavriil și Sf. Iulian din Tars din Campusul Universitar „Tudor Vladimirescu”, dublată prin sărbătorirea onomasticii părintelui nostru paroh, Florin Chirilă. Astfel, îl rugăm pe Mântuitorul nostru Iisus Hristos, să-i dăruiască părintelui paroh multă săntate, zile îndelungate în pace, mântuire și întru toate bună sporire, să--l păzească întru mulți ani.

Părinte Paroh, să ne trăiți

întru mulți ani!