Un părinte tânăr pentru tineri !

Viața parohiei Aprilie 5, 2014

Duminica a IV-a din Postul Mare, Biserica Ortodoxă a rânduit să fie dedicată Sfântului Ioan Scărarul. Importanța și rolul acestei rânduieli a fost demonstrată de către părintele Cleopa Stefanovic originar din Belgrad capitala Serbiei. Bucuria studenților a fost una foarte mare deoarece părintele fiind doctorand al Facultății de Teologie „Dumitru Stăniloae” din Iași și totodată un oaspete familial parohiei noastre. Făcând parte din soborul de proți alături de părintele paroh Florin Chirilă și de părintele prof. Costachi Grigoraș, părintele Cleopa a fost protos-ul, el fiind și cel care a ținut cuvântul de învățătură. După ce și-a exprimat bucuria de a fi în mijlocul studenților campusului universitar „Tudor Vladimirescu”, părintele Cleopa a vorbit despre rolul important al acestei Duminici plecând de la rolul important al Biserici. Biserica care este mama tuturor credincioșilor, ea are grijă de toți credincioșii săi, care sunt fii lui Dumnezeu și moștenitori ai Împărăției Lui. Astfel plecând de la rolul important al Bisericii, părintele arată și importanța Duminicilor care au trecut și care ca și cea în care ne aflăm a fost dedicată de către Biserica noastră unui eveniment important din istoria creștinismului. Dacă cu o Duminică înainte am cinstit Sfânta Cruce, care este altarul de jertfă al Mântuitorului Hristos, și pe care noi credincioșii trebuie să o cinstim, ea fiind arma asupra diavolului. Plecând de la cuvintele Mântuitorului, care spune Oricine voiește să vină după Mine, să se lepede de Sine, să-și ia crucea și să-mi urmeze Mie, părintele arată importanța și verticalitate rânduielilor Bisericii. Dacă am sărbătorit Sf. Cruce și noi credincioșii trebuie ne asumăm crucea, prin ea ajungem la urcușul duhovnicesc de care ne vorbește foarte frumos Sfântul Ioan Scărarul în renumita operă a sa „Scara”. Astfel că prin asumarea crucii noi nu facem altceva decât să ne îndreptăm spre Dumnezeu și spre respectare poruncilor Lui. „Scara” Sf. Ioan Scăraru simbolizează trecerea dacă putem spune așa, de la un nivel de viață lumesc la unul duhovnicesc, viața noastră fiind intr-un progres duhovnicesc continuu. Prin asumarea Crucii, nu facem altceva decât să ne îndreptăm duhovnicește renunțând la viața cea lumească, urcând pe treptele urcușului duhovnicesc, etapă premergătoare dobândirii Raiului. Având în vedere rolul important al progresului nostru duhovnicesc, părintele i-a îndemnat pe credincioși să lucreze cu timp și fără timp la mântuirea lor. Frumosul cuvânt de învățătură al părintelui doctorand Cleopa, a reprezentat o mare bucurie pentru credincioșii parohiei dar mai ales pentru studenți, care spre Slava lui Dumnezeu au fost într-un număr destul de mare, ascultând frumoasele cuvinte rostite. Noi studenții îi mulțumim cu drag părintelui Cleopa pentru vizita sa, sperând ca în viitor sa ne mai bucure cu prezența sa.