Colindatorii la ,,Masa Bucuriei,,

CÂNTAŢI DOMNULUI TOT PĂMÂNTUL

ŞI CU BUCURIE POPOARE, LĂUDAŢI-L

CĂCI S-A PREASLĂVIT!”

Nașterea Mântuitorului Hristos a fost, este și va fi un prilej de bucurie pentru toata suflarea creștinească începând de la cei mai mici până la adulți și de la  elevi până la studenți. Din dorința de a vesti acest mare praznic studenții de la Universitatea Politehnica Gheorghe Asachi din Iași au pregătit un mic repertoriu de colinde tradiționale pentru a mergi și a-și colinda semenii. Astfel că sâmbătă pe 14 decembrie după ce au participat la Sfânta Liturghie oficiată de Părintele Florin Chirilă parohul Bisericii Sf. Mc. Iulian din Tars și Sf. Arh. Mihail și Gavriil șin Campusul Universitar ,, Tudor Vladimirescu,, și au dat raspunsurile liturgice la strană, aceștia și-au colindat parohul dar și pe colegii  lor care au fost prezenți la slujbă și s-au pregătit pentru a primi Sfânta Taina a Euharistiei. La finalul micului concert de colinde parintele le-a ținut acestora un scurt cuvânt de învățătura prin care a arătat importanțași frumusețea pe care o au și o exprima colindele  îndemnândui pe colindători să ducă pe mai departe aceasta tradiție fiecare în locurile natale, bucurându-și astfel familia și pe semenii lor. Gazda colinidătorilor ca răsplată a strădaniei lor pentru pregatirea respectivului moment i-a invitat a doua zi, după participarea la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la ,,MASA BUCURIEI,, program ce se desfășoară pe parcursul anului în parohie și în cadrul caruia  comitetul parohial condus de paroh și ajutat de diferite persoane binevoitoare organizează o masă caldă pentru studenții proveniți din familii defavorizate ori pentru persoanele învârstă din cuprinsul parohiei. La finalul mesei colindătorii au fost binecuvântați de părintele Florin daruindu-le acestora câte un calendar și un mic ajutor .

Acest mare Praznic al venirii în lume a Mântuitorului Hristos reprezentând un moment de bucurie si de dăruire nu trebuie să-i uităm nici pe semenii noștri aflați în suferință și nevoi astfel că la inițiativa păstorului acestei parohii mai multe familii vor primi pachete cu alimente pentru masa de Craciun încercând să aducă prin aceasta un strop de fericire pe chipul lor.