Sfântul Ierarh Nicolae - ,,prietenul creștinilor,,

Viața parohiei Decembrie 6, 2013

Seara de 5 decembrie este una din serile dorite atât de copii cât si de adulți, ea fiind seara după tradiție în care Moș Nicolae rasplătește oamenilor după ,, vrednicie fie primești un dar fie o nuielușă.  Din dragoste față de copii Parohia Sfântul Iulian din Tars din Campusul Universitar ,,Tudor Vladimirescu,, a pregătit pentru cei mici dar și pentru cei mari câteva cadouri. Astfel că seara a debutat cu un scurt  moment de rugăciune în care Părintele Paroh Florin Chirilă a rostit rugaciuni de mulțumire și de laudă lui Dumnezeu dar și Sfântului  Nicolae a carui prăznuire pomenim . După momentul duhovnicesc săvârșit de parintele paroh momentele frumoase au continuat, printr-un program artistic ce a constat in versuri  si colinde pregătite, și continuate de către elevii  de la Școala ,,Ionel Teodoreanu,, sub atenta îndrumare a doamnei învățătoare Mariana Holicov.  Pentru strădania de care au dat dovadă atât elevii cât și ceiilalți copii care au participat in numar foarte mare alături de părinții lor au primit sacoșe cu cadouri  pregătite cu binecuvântarea  Părintelui paroh și cu ajutorul membrilor familiei Holicov, a domnului  deputat Sorin-Avram Iacoban  și a altor persoane din comitetul parohial. Această seara minunata s-a încheiat cu un concert de colinde susținut de corul parohiei format din studenți de la Facultatea de Teologie ,,Dumitru Stăniloae,, și de la Universitatea de Arte  ,, George Enescu,, din Iași, care i-a introdus pentru câteva  momente pe cei prezenți în atmosfera Sărbătorilor de iarnă.