Sfinţirea căminelor Facultăţii de Mecanică

Viața parohiei Noiembrie 6, 2013

Căminele studenţilor Facultăţii de Mecanică au fost sfinţite. ,,Înaintaşii noştri vor rămâne mereu în sufletele noastre. Noi le vom respecta strădania şi munca  depusă în ajutorul studenţilor aducăndu-ne aminte cu drag mereu de ei,,(Ionuţ-Mădalin Popa reprezentantul studenţilor mecanici ). La invitaţia studenţilor Părintele Paroh Florin Chirilă însoţit de Pr. Prof. Dr. Grigoraş Costachi şi de Pr. Ioan Prelipcean au savarşit slujba de sfinţire a căminelor şi totodată a fost ţinută o slujba în amintirea ostenitorilor din aceste cămine, dar mai ales a domnului Vlahopol Octavian-Ioan, personalitate marcantă în acest campus care în urmă cu 5 ani a adormit întru nădejdea Învierii lăsând o mare lipsă în sufletul studenţilor. Alături de studenţi s-au aflat reprezentanţi din conducerea campusului Domnul Bogdan Budeanu, din conducerea Facultăţii de Mecanică Prof. Ing Cezar Oprişan decanul facultăţii, conf. ing. Adrian Sachelarie prodecanul aceleiaşi instituţii şi preşedinţii ligilor studenţeşti. Cuvântul de învăţătura a fost ţinut de Pr. Prof. Grigoraş Costachi captând atenţia numărului mare de studenţi prezenţi. Părintele profesor a accentuat în cuvântul de învăţătură rolul important al tinerilor în viitorul acestei ţări îndemnândui să  păzeasca cele trei virtuţi credinţa, nădejdea şi dragostea. La finalul slujbelor ţinute preoţii au mers prin camerele studenţilor aceştia primind binecuvîntare prin stropirea cu apă sfinţită şi câte o iconiţă.