Binecuvântarea studenţilor electrotehnişti.

Viața parohiei Noiembrie 1, 2013

Biserica a fost şi este mereu aproape de credincioşii ei, răspunzând afirmativ la solicitarile ce vin din parte lor. Odată cu începerea noului an universitar 2013-2014 vechii studenţi dar şi bobocii de anul I care au fost cazaţi în Campusul Universitar ,,Tudor Vladimirescu,, al Universităţii Tehnice ,,Gheorghe Asachi,,, din dorinţa de a-L avea mai aproape pe Dumnezeu au dorit ca odată ce sau mutat în camerele de camin, acestea să le fie binecuvântate .  Astfel că la solicitarea presedinţilor de cămin pentru ca acest lucru sa fie împlinit, părintele paroh Florin Chirilă fiind un prieten apropiat al studenţilor a răspuns cu bucurie dorinţei lor.  În ultima zi a lunii octombrie Parintele Florin Chirilă împreună cu Părintele Ioan Prelipcean au săvârşit slujba Aghesmei Mici în căminul T5 în care sunt cazaţi studenţii electrotehnişti.  Această slujba fiind o binecuvântare pentru studenţii care şi-au manifestat bucuria participând  într-un număr destul de mare la oficierea sfintei slujbe. Alături de ei a fost prezenţi Prof.Dr.Ing. Marcel Istrate decanul Facultatii de Inginerie Electrică, prodecanul, reprezentanţii campusului, preşedinţii ligilor studenţeşti şi alte cadre didactice din această instituţie. La finalul slujbei părintele Florin a ţinut un scurt cuvânt de învăţătură şi binecuvântare prin care a subliniat importanţa acestei slujbe, îndemnândui să fie apropiaţi de Biserică participând  activ la sfintele slujbe . După cuvântul de învăţătura cei doi părinţi au mers prin camere unde binecuvântândui pe studenţi şi camerele acestora cu apă sfinţită a dăruit fiecăruia câte o iconiţă.  În următoarea perioadă vor  fi sfinţite şi celelalte cămine din acest campus .