Ziua Eroilor

Viața parohiei Iunie 15, 2013

Fiecare popor își comemorează eroii în diferite momente ale anului. Așa este tradiția și la români, ca în Joia Înălțării Domnului să fie pomeniți cei care ˝au căzut pe câmpurile de luptă, în lagăre, în închisori pentru apărarea patriei și a credinței strămoșești, pentru întregirea neamului, pentru libertatea și demnitatea noastră˝. În ziua Înălțării la parohia ˝Sf. Mc. Iulian din Tars și Sf. Arh. Mihail și Gavriil˝ din Iași s-a săvârșit slujba Utreniei, Sfânta Liturghie și la final, slujba Parastasului pentru eroii neamului nostru românesc. În cuvântul de învățătură, părintele paroh a arătat importanța jertfei celor care au murit în cele două Războaie Mondiale, la Revoluția din 1989 și în alte momente care au avut un impact semnificativ în istoria noastră.