1 Iunie - Ziua copilului

Viața parohiei Iunie 15, 2013

Data de 1 iunie e o zi specială, deoarece este ziua copiilor. La parohia din Campusul Universitar ˝T. Vladimirescu˝ din Iași a a avut loc un eveniment special în această zi. La ora 18:00 s-a săvârșit slujba de sfințire a apei, apoi s-au citit rugăciuni pentru copii, dar și pentru părinți. La  fianl a avut loc un spectacol al copiilor doamnei învățătoare Holicov Mariana de la Școala Generală Nr. 4 ˝Ionel Teodoreanu˝ și toți copiii care au participat au primit un mic dar din partea parohiei. În cuvântul de învățătură părintele paroh a amintit părinților că  ˝Acești copii de astăzi reprezintă tinerii de mâine și de aceea noi avem datoria de a-i învăța frica de Dumnezeu și rușinea de oameni. Astăzi este ziua lor și trebuie să-l rugăm pe Dumnezeu să aibă grijă de ei și să ne dea și nouă putere să fim modele pentru ei˝.